Nawrót choroby alkoholowej – czy da się przed tym ustrzec?

Alkoholicy zaliczają swoje górki i dołki. Wielu z nich przez lata ma tak zwany suchy okres, kiedy nie piją, sądząc naiwnie, że raz na zawsze udało się im ujarzmić problem. Nagle przychodzi kryzys, albo pojawia się bodziec przypominający dawny styl życia – wszystko może wrócić. Trzeba pogodzić się z taką sinusoidą i cały czas nastawiać się na intensywną pracą nad własnym nałogiem oraz własną osobowością.

Powrót do aktywnego picia

Czy można zauważyć jakieś objawy tego, że zbliża się nawrót choroby? Tak, rozpoznawania takich symptomów alkoholicy uczą się podczas swojej terapii oraz tak zwanych „mitingów” . Rozumienie mechanizmów swojego zachowania i sięgania po picie, dostrzeganie bodźców w otoczeniu, które mogą być tak zwanymi wyzwalaczami, to bardzo ważna umiejętność, dzięki której alkoholicy mogą trzymać się z daleka od picia. Czasami jednak nawet to nie wystarcza, silna motywacja do utrzymania abstynencji załamuje się i ma miejsce nawrót alkoholizmu, a może bardziej nawrót do aktywnego picia.

Gdzie szukać pomocy?

Alkoholizm to choroba, podczas której cały czas aktywnie należy szukać pomocy i wsparcia w osobach, które mają podobny problem oraz wśród specjalistów i terapeutów. Na tym między innymi polega leczenie alkoholizmu – to spotkania grup AA, podczas których uczestnicy udzielają sobie wzajemnie wsparcia, dzielą się swoimi przeżyciami, opowiadają o swoich wzlotach i upadkach. Obecność grupy działa bardzo wzmacniająco i terapeutycznie, stąd właśnie dobre wyniki terapii grupowej. Czasami jednak należy szukać innej pomocy i zgłosić się do ośrodka zamkniętego, aby tam przejść tak zwaną terapię zamkniętą, która trwa kilka tygodni i jest bardzo intensywnym czasem pracy nad sobą samym. Szukając ośrodka dla siebie warto kierować się rekomendacjami oraz opiniami, czasami lepiej zainwestować prywatne pieniądze i udać się na leczenie do ośrodka, w którym nie ma refundacji z NFZ. Można również znaleźć ośrodki prywatne, które uzyskały fundusze na prowadzenie terapii w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Z pewnością znajdzie się tam specjalistyczną pomoc najwyższej klasy terapeutów i instruktorów terapii uzależnień.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

five × five =