Jak wygląda terapia alkoholowa?

Wychodzenie z nałogu alkoholowego na pewno nie jest łatwe, dlatego ważne jest, by skorzystać w tym ze specjalistycznej pomocy. Potrzeba do tego dużo więcej niż tylko samozaparcia, a nieudane próby pokonania nałogu tylko podkopują pewność siebie uzależnionego i są powodem frustracji, która tym bardziej skłania do sięgnięcia po alkohol. Najlepiej będzie więc od razu zgłosić się do prywatnego ośrodka leczenia alkoholizmu, w którym można będzie znaleźć najlepszą opiekę.

Kiedy potrzebny jest detoks

W wielu przypadkach uzależnienia od alkoholu potrzebne jest uprzednie poddanie alkoholika detoksykacji. Jest to niezbędne zwłaszcza po tzw. ciągu, czyli kiedy uzależniony mocno alkoholizował się przez długi czas, przez co jego organizm jest zatruty przez alkohol. Prywatny ośrodek oferuje taką procedurę, przeprowadzaną przez lekarza. Detoks polega na podaniu pacjentowi leków wypłukujących zawarte w alkoholu toksyny z jego organizmu i wzmacniających go. Pozwala to poczuć się dobrze i uniknąć przykrych objawów odstawiennych, a więc już to jest bardzo ważne dla motywacji pacjenta – daje mu siłę do podjęcia kolejnego etapu leczenia.

Kluczowy etap – terapia alkoholowa

Po detoksie pacjent może spojrzeć trzeźwo, w przenośni i dosłownie, na swoją sytuację, jest to więc znakomity moment, by podjąć psychoterapię. Praca z psychologiem lub psychoterapeutą, indywidualna oraz w grupie, pozwala pacjentowi dokładnie zrozumieć, w jakiej sytuacji się znalazł, uświadomić sobie, co go do tego zaprowadziło, a przede wszystkim – jak pokonać nałóg. Psychoterapia jest formą pracy nad samym sobą i jest bardzo ważnym etapem jeśli chodzi o leczenie alkoholizmu. Można korzystać z niej także ambulatoryjnie, ale lepszym wyjściem jest pobyt w ośrodku, gdyż pozwala to odzyskać równowagę, wyciszyć się i w komfortowych warunkach wracać do zdrowia.

Niektóre ośrodki oferują też pomoc po zakończeniu właściwej terapii, co ma na celu wytrwanie w abstynencji kiedy wróci się do normalnego życia i trzeba poradzić sobie w sytuacjach zachęcających do picia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × four =