Czy da się namówić osobę uzależnioną od alkoholu do leczenia?

Mając w swoim otoczeniu osobę uzależnioną od alkoholu przychodzi taki moment, że pragniemy, by podjęła ona leczenia, by wszystkie problemy spowodowane przez alkohol się zakończyły. Jest to jedno z najtrudniejszych zadań. Zmotywowanie osoby uzależnionej od alkoholu nie należy do prostych.

Nakłonienie do leczenie – czy to w ogóle możliwe?

Na początku drogi walki z osobą uzależnioną być może trudno jest uwierzyć, że namówienie takiego człowieka na odwyk jest w ogóle możliwe. Okazuje się jednak, że naprawdę wiele osób z pomocą swojej rodziny, zmotywowało się do walki z alkoholizmem. W placówkach odwykowych jest mnóstwo pacjentów, a wynika z tego, że jednak mnóstwo osób udało się nakłonić do leczenia.

W jaki sposób rozmawiać z osobą uzależnioną?

Skoro już wiemy, że osobę uzależnioną da się namówić na leczenie pozostaje kwestia w jaki sposób to zrobić? Co powiedzieć, jak ująć w słowa, to co być może skrywaliśmy przez lata? Po pierwsze najważniejsze jest niepoddawanie się. Po drugie, warto poczekać na sytuację w której osoba, której chcemy pomóc, będzie chwilowo trzeźwa, bądź na kacu. Jest to moment, w którym osoba uzależniona jest w dołku, czuje się źle nie tylko fizycznie, ale i psychicznie, towarzyszą jej poczucie winy. Jest to dobry moment na szczerą rozmowę. Bardzo ważne jest, aby przedstawić sytuację jasno i czytelnie oraz powiadomić o krokach, jakie podejmie się, gdy osoba chora nie podejmie terapii. Rozmowa to jedno, ale po niej czeka nas coraz trudniejszego, czyli konsekwentne wypełnianie tego, o czym powiedzieliśmy.

Gdzie szukać pomocy?

Warto poszukać prywatnego ośrodka terapii. Takie placówki oferują przede wszystkim programy leczenia skonstruowane przez doświadczonych lekarzy. Dużym plusem są bazy lokalowe położone w atrakcyjnych miejscach. Prywatne ośrodki otaczają opieką nie tylko osobę chorą, ale również osoby współuzależnione. Członkowie rodziny mogą liczyć tam na pomoc psychologów i terapeutów. Oprócz tego można liczyć na bezpłatną opiekę po ukończeniu terapii, co jest niezwykle ważne i może rzutować na przyszłość pacjenta. Leczenie alkoholizmu to długi proces, który trwa całe życie.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + nine =