Czy da się namówić osobę uzależnioną od alkoholu do leczenia?

Mając w swoim otoczeniu osobę uzależnioną od alkoholu przychodzi taki moment, że pragniemy, by podjęła ona leczenia, by wszystkie problemy spowodowane przez alkohol się zakończyły. Jest to jedno z najtrudniejszych zadań. Zmotywowanie osoby uzależnionej od alkoholu nie należy do prostych.

Nakłonienie do leczenie – czy to w ogóle możliwe?

Na początku drogi walki z osobą uzależnioną być może trudno jest uwierzyć, że namówienie takiego człowieka na odwyk jest w ogóle możliwe. Okazuje się jednak, że naprawdę wiele osób z pomocą swojej rodziny, zmotywowało się do walki z alkoholizmem. W placówkach odwykowych jest mnóstwo pacjentów, a wynika z tego, że jednak mnóstwo osób udało się nakłonić do leczenia.

W jaki sposób rozmawiać z osobą uzależnioną?

Skoro już wiemy, że osobę uzależnioną da się namówić na leczenie pozostaje kwestia w jaki sposób to zrobić? Co powiedzieć, jak ująć w słowa, to co być może skrywaliśmy przez lata? Po pierwsze najważniejsze jest niepoddawanie się. Po drugie, warto poczekać na sytuację w której osoba, której chcemy pomóc, będzie chwilowo trzeźwa, bądź na kacu. Jest to moment, w którym osoba uzależniona jest w dołku, czuje się źle nie tylko fizycznie, ale i psychicznie, towarzyszą jej poczucie winy. Jest to dobry moment na szczerą rozmowę. Bardzo ważne jest, aby przedstawić sytuację jasno i czytelnie oraz powiadomić o krokach, jakie podejmie się, gdy osoba chora nie podejmie terapii. Rozmowa to jedno, ale po niej czeka nas coraz trudniejszego, czyli konsekwentne wypełnianie tego, o czym powiedzieliśmy.

Gdzie szukać pomocy?

Warto poszukać prywatnego ośrodka terapii. Takie placówki oferują przede wszystkim programy leczenia skonstruowane przez doświadczonych lekarzy. Dużym plusem są bazy lokalowe położone w atrakcyjnych miejscach. Prywatne ośrodki otaczają opieką nie tylko osobę chorą, ale również osoby współuzależnione. Członkowie rodziny mogą liczyć tam na pomoc psychologów i terapeutów. Oprócz tego można liczyć na bezpłatną opiekę po ukończeniu terapii, co jest niezwykle ważne i może rzutować na przyszłość pacjenta. Leczenie alkoholizmu to długi proces, który trwa całe życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 − 15 =