Terapia przeciwalkoholowa – jak przebiega, ile trwa i od czego jest uzależniona jest jej długość?

Uzależnienia są poważnym problemem społecznym. Pociągają bowiem za sobą obciążenia dla rodziny uzależnionego, obciążają Narodowy Fundusz Zdrowia kosztami leczenia, a przy tym odciągają uzależnione osoby od spełniania ich codziennych obowiązków zawodowych, przynosząc w ten sposób poważne straty dla ogółu gospodarki narodowej. Szczególnie rozpowszechniony wśród uzależnień jest alkoholizm, którego natężenie występowania można wręcz określać mianem epidemii. Przypadłość tą można jednak leczyć, choć terapia może być długotrwała.

Gdzie udać się na terapię uzależnienia od alkoholu i jak tego dokonać?

Długość trwania terapii alkoholowej bezpośrednio wynika ze złożoności indywidualnej sytuacji, a w szczególnością ze samoświadomości chorej osoby. Kluczową sprawą w poradzeniu sobie z tym problemem jest uświadomienie sobie przez uzależnionego, iż choruje na alkoholizm. Niestety, najczęściej osoba taka nie dopuszcza do siebie tej świadomości, a na wszelkie sugestie dotyczącego możliwości znajdowania się w takim stanie odpowiada agresją, nierzadko również fizyczną.

Zazwyczaj bez zgody danej osoby nie ma możliwości skierowania jej na terapię przeciwalkoholową, która realizowana jest na najbliższym oddziale psychiatrycznym. Jedyną możliwością przymusowej terapii jest zagrożenie, jakie może stwarzać dla siebie lub otoczenia uzależniony, jak również wyrok sądowy nakazujący jej podjęcie.

Jak długo trwa terapia alkoholowa?

Uzależnienie od alkoholu nie jest leczone w jednakowy czasowo sposób. Terapia na oddziale szpitalnym – w zależności od pacjenta, jego podejścia i stopnia świadomości problemu, z jakim się zmaga – może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Im większa wola współpracy ze strony pacjenta, tym szybciej jest on w stanie opuścić oddział. Nie oznacza to jednakże, że na tym kończy się leczenie. Uzależniony w dalszym ciągu jest zobowiązany do pracy nad sobą, w tym do terapii. Niezwykle pomocne może być branie udziału w spotkaniach anonimowych alkoholików, będących specyficznym rodzajem terapii grupowej, co pomaga zrozumieć istotę problemu i wzmocnić efekt wynikający z pracy nad samym sobą.

Terapia uzależnień, w tym również alkoholowego, polega na bezpośredniej pracy z uzależnionym. Nie ma innej możliwości, tak jak nie ma cudownego leku, który leczyłby z tej przypadłości. Można co prawda skorzystać z farmakologicznych, wszywanych pod skórę, środków, które mają za zadanie zniechęcić do spożywania alkoholu, jednakże nie ma leku, który w bezpośredni sposób oddziaływałby na usunięcie tego uzależnienia. Pobyt na oddziale szpitalnym, praca nad samym sobą i spotkania grupy AA – taki jest najczęstszy przebieg całości terapii. Czas jej trwania może być bardzo zróżnicowany – dla jednej osoby będzie to kilka tygodni, które pozwoli jej zrozumieć problem, stanąć na nogi i odstawić na bok alkohol. Innej osobie może nie pomóc nawet trwająca kilka lat terapia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − 1 =