Jak skutecznie przekonać alkoholika do leczenia?

Alkoholizm to wciąż trudny problem społeczny, który może prowadzić między innymi do rozpadów rodzin, przemocy oraz trudności finansowych. Wiele osób bagatelizuje problem nadużywania alkoholu u siebie, ale także u swoich bliskich. W częstym sięganiu po alkohol widzą tylko chęć zrelaksowania się po ciężkim dniu w pracy lub coś, co wspomaga zabawę.

Jakie są objawy uzależnienia?

O uzależnieniu mówimy wtedy, kiedy regularnie spożywamy alkohol i nie mamy innego substytutu, który mógłby go zastąpić oraz kiedy tracimy kontrolę nad spożywanymi promilami. Alkoholik często ma świadomość tego, że nadużywanie alkoholu może prowadzić do wielu poważnych chorób, ale mimo to nie przestaje pić. Dodatkowo pojawia się u niego głód alkoholowy, który jest trudny do opanowania.

Jak przekonać alkoholika do leczenia?

Pierwszym krokiem jest uświadomienie problemu. Wiele osób stara się ukrywać swoje nawyki przed bliskimi i zaprzecza. Musimy wiedzieć, że leczenie alkoholizmu to długotrwały i trudny proces, który wymaga wsparcia ze strony bliskich. Pomocna jest także psychoterapia oraz grupy wsparcia, takie jak Anonimowi Alkoholicy. Dobrym rozwiązaniem jest pokazanie, że wspieramy i szukamy rozwiązań. Warto przygotować numery telefonów do sprawdzonych poradni. Należy też wspólnie wypracować sposób na zrelaksowanie się. Często to alkohol pełni rolę czegoś, co pozwala nam na uspokojenie się. Jeśli mieszkamy z osobą z problemem alkoholowym zaproponujmy zmianę nawyków żywieniowych, uprawianie sportu czy znalezienie wspólnego hobby. Oskarżanie i krzyk nie przyniesie takich efektów jak spokojna i przemyślana wcześniej rozmowa. Przywołajmy w niej sytuacje, które wpłynęły na całą rodzinę, pokażmy skutki, jakie ma alkoholizm, mogą to być wzmożone kłótnie i nieporozumienia wśród najbliższych.

Terapia alkoholowa ma sens, jeśli alkoholik nie zostaje z nią sam. Warto pokazać motywację i wspierać go, chwalić postępy. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę, że jedna rozmowa może być niewystarczająca. Lepszym rozwiązaniem jest poruszanie tego problemu cyklicznie i okazywanie chęci do pomocy.

Terapie „Tu i Teraz”