Program HALT- wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Alkoholizm to przede wszystkim choroba duszy, dlatego też terapeuci uczą pacjentów, jak radzić sobie bez sięgnięcia do kieliszka z silnymi negatywnymi emocjami. Pokłosiem ich działanie jest program HALT, który wydatnie wspomaga leczenie alkoholizmu.

Czym jest program HALT?

To zalecenia i wskazówki dla trzeźwiejących alkoholików. Jego nazwa wywodzi się od pierwszych liter angielskich słów takich jak hungry, co po polsku oznacza głodny, angry- czyli zły, lonely- czyli samotny i tired- zmęczony. Wszystkie te stany dotyczą ludzi, którzy dopiero zamierzają wyjść z nałogu. Można powiedzieć, że program HALT to rodzaj dekalogu dla niepijącego alkoholika. Uzależnionym przecież zostaje się do końca życia. Cała sztuka polega na tym, by nie dopuścić nałóg do głosu.

Praktyczne założenia programu HALT

Po pierwsze nie wolno wychodzić z domu o pustym żołądku, bo to podsyca pragnienie sięgnięcia po butelkę. Po drugie każdy pacjent miewa chwilę zwątpienia w walce z chorobą alkoholową i w pewnym momencie unosi się gniewem. Cała sztuka polega na tym, by go jakoś stłumić. Sposobem na to może być modlitwa, praca zawodowa lub uprawianie jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Po prostu trzeba zrobić wszystko, by odgonić od siebie czarne myśli.

Samotność to z kolei poważne zagrożenie dla osoby uzależnionej wychodzącej z alkoholizmu. Budzi ona dawne demony i jest powodem, przez który postanowienie o całkowitej abstynencji słabnie. Dlatego też w chwilach kryzysu warto z kimś porozmawiać. Może to być bliska osoba lub terapeuta z mitingów AA.

Wreszcie początkujący abstynent musi dbać o odpowiednią ilość snu, unikać stresów i mieć grafik dnia codziennego wypełniony- aż po brzegi. W przeciwnym wypadku może go dopaść zmęczenie fizyczne i psychiczne. Dawniej, gdy był pod wpływem napojów wyskokowych, wydawało się mu, że ta przypadłość go nie dotyczy. Miał tyle energii i werwy, że mógł góry przenosić. Jednak to było złudzenie fizjologiczne i zmęczenie przychodziło szybciej, niż mogło się mu wydawać. Okazuje się, że w skutecznym leczeniu alkoholizmu nie ma miejsca na nudę i bezczynność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − twelve =