Manipulacje alkoholika – jak je rozpoznać?

Alkoholizm to bardzo skomplikowane oraz zdradliwe schorzenie. Osoba uzależniona od alkoholu w wyniku nadmiernego spożywania tej substancji bardzo często posuwa się do wielu kłamstw i prób wymuszania określonych zachowań. Manipulacje osoby uzależnionej mogą przyjmować różną postać, jednak ich celem zawsze jest zażycie kolejnej dawki alkoholu. Warto podkreślić, że zachowanie to jest charakterystyczne nie tylko dla alkoholików, ale również dla osób uzależnionych m.in. od narkotyków czy hazardu. Jak rozpoznać manipulacje alkoholika oraz jaki mają one wpływ na relacje z bliskimi? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule. 

Jak rozpoznać manipulacje osoby uzależnionej?

Alkoholik stosuje bardzo różne rodzaje manipulacji, aby osiągnąć swój cel, którym jest kolejna dawka substancji odurzającej. Do najczęstszych sposobów manipulacji można zaliczyć tłumaczenie swoich zachowań, wykorzystując do tego mechanizm zaprzeczania. Z ust osoby uzależnionej bardzo często można usłyszeć, że jest ona trzeźwa i w danym dniu nie spożywała alkoholu. 

Bardzo częstą metodą manipulacji jest również zaniżanie ilości spożytego alkoholu lub określanie substancji uzależniającej w żartobliwy sposób, tak aby spożywanie alkoholu miało bardziej pozytywny wydźwięk. Osoba uzależniona często wykorzystuje również mechanizm racjonalizowania, który polega na szukaniu pozornie racjonalnych powodów do picia. Najczęściej alkoholik tłumaczy chęć spożycia alkoholu stresującym dniem lub chęcią relaksu.

Jak alkoholik manipuluje żoną i bliskimi?

Alkoholik bardzo często ucieka się do manipulacji najbliższymi osobami, zwłaszcza żoną oraz dziećmi. Osoba uzależniona bardzo często przerzuca winę za swój alkoholizm na inne osoby. Bardzo często obwinia swoją żonę za swój własny nałóg, co przyczynia się do osłabienia relacji między partnerami. Manipulacje osoby uzależnionej od alkoholu bardzo często wywołują zmiany w psychice najbliższych jej osób, które mogą wiązać się z koniecznością rozpoczęcia psychoterapii.

Jak rozpoznać manipulację alkoholika? Po więcej informacji warto odwiedzić stronę: https://www.alkoholizm.org.pl/jak-rozpoznac-manipulacje-alkoholika/ 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three + seventeen =