Koncentracja życia wokół picia – jak z nią walczyć?

Przyczyny wpadania w alkoholizm i trwania w nim są różne, nie zawsze w pełni zależne od samego alkoholika. Kiedy bowiem mimowolnie ma się wiele okazji do picia, czy to ze względu na środowisko, w jakim się przebywa, czy wręcz zawód, można dość łatwo wpaść w nałóg, a walka z nim jest tym trudniejsza, że życie praktycznie kręci się wokół picia. Nie jest to na szczęścia domena każdego alkoholika, niektórzy piją jako jedyni w swoim środowisku i ukrywają się z tym. Inni jednak są nawet zmuszani do sięgania po alkohol, choćby przez swoich znajomych, przez co ich walka z nałogiem jest tym trudniejsza.

Konieczna zmiana otoczenia

Często wystarcza zmiana otoczenia na czas kuracji antyalkoholowej, by potem już nie wracać do nałogu, nawet gdy nie brakuje okazji do picia. Trzeba jednak wiedzieć, że liczyć na to mogą przede wszystkim osoby bardzo konsekwentne, a także asertywne, które potrafią odmówić innym. W Polsce niestety pije się napoje wyskokowe przy wielu okazjach, a osoby, które się od tego uchylają, nie zawsze mogą liczyć na zrozumienie. W tym kontekście łatwiej mają ci trzeźwi alkoholicy, którzy nie mają oporów, by mówić o swym problemie. Wówczas łatwiej jest im odmawiać picia, gdyż ich otoczenie łatwiej rozumie i akceptuje, czemu nie chcą sięgnąć po alkohol.

Gdy nie można zapewnić sobie tego rodzaju komfortu, najlepiej będzie zmienić otoczenie. Uzależnienie od alkoholu dewastuje życie człowieka na wszystkich poziomach, a także jego zdrowie fizyczne i psychiczne, warto więc to zrobić nawet jeśli będzie to wiązało się na przykład z zerwaniem kontaktów ze znajomymi, spotkania z którymi opierają się głównie na spożywaniu alkoholu. Nierzadko nawet walka z nałogiem i życie w trzeźwości muszą pociągnąć za sobą daleko idące zmiany w postaci zmiany pracy w przypadku, gdy jest w niej częsty kontakt z alkoholem, przykładowo, gdy jest się barmanem.

W czasie leczenia

W czasie kuracji antyalkoholowej tym trudniej jest trzymać się z dala od picia, ponieważ człowiek nie ma jeszcze silnego postanowienia oraz silnej woli. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem może być leczenie alkoholizmu w prywatnym ośrodku, w zamkniętym miejscu, które pozwoli całkowicie odizolować się od dotychczasowego otoczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

20 − one =