Jak wygląda życie alkoholika?

Stereotypowo życie alkoholika jest postrzegane jako istota patologii i pasmo patologicznych zachowań. Lecz przecież alkoholik nie zawsze staje cały dzień pod budką z piwem czy leży zamroczony alkoholem w łóżku. Choroba ta może dotyczyć różnych osób i niektóre z nich potrafią całkiem dobrze się maskować, prowadząc względnie normalne życie. Jednak niektóre mechanizmy są takie same u niektórych.

Ciągła kombinacja

Bez względu na to, czy osoba uzależniona od alkoholu ma problemy finansowe i musi zdobyć gotówkę na kolejną butelkę, czy też jest osobą na świeczniku i musi szukać okazji do dyskretnego picia – alkoholik nieustannie kombinuje. Zwykle picie jest celem nadrzędnym – właśnie po tym można rozpoznać alkoholizm.

Konieczność ukrywania się powoduje, że uzależniony żyje w ciągłym napięciu i rozdrażnieniu, a kiedy nie może się napić, jest bardzo nerwowy. Oczywiście z czasem przestaje się kontrolować i prędzej czy później pojawia się na przykład kompletnie pijany na ważnym spotkaniu – znane są takie spektakularne upadki wielkich polityków czy osób ze świata show-biznesu.

Alkoholicy zwykle też żyją w nieustannych kłamstwach. Nawet jeśli są kompletnie pijani, zwykle kłamią w żywe oczy, przysięgając, że nic nie pili.

Przerwy w piciu

Nawet najbardziej uzależniony od alkoholu człowiek od czasu do czasu ma przerwy w alkoholu, czy to z powodu braku pieniędzy, możliwości picia czy dlatego, że organizm odmawia mu posłuszeństwa. Niektórzy piją nawet w ten sposób, że wpadają na przykład w wielotygodniowe ciągi, w czasie których alkoholizują się non stop, by potem, przez dłuższy bądź krótszy okres, nie pić w ogóle. W takich przypadkach jeszcze trudniej jest namówić ich na leczenie alkoholizmu, gdyż wydaje im się, że skoro przez dłuższy czas są trzeźwi, nie mają z tym problemu. W okresach trzeźwości może pojawić się pewien spokój, jednak gdy przerwa ta trwa zbyt długo, pojawia się nerwowość i napięcie, w oczekiwaniu na kolejny okres picia.
Oczywiście alkoholicy doświadczają też różnego rodzaju dolegliwości zdrowotnych, na przykład bólu trzustki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × two =