Jak wygląda życie alkoholika?

Stereotypowo życie alkoholika jest postrzegane jako istota patologii i pasmo patologicznych zachowań. Lecz przecież alkoholik nie zawsze staje cały dzień pod budką z piwem czy leży zamroczony alkoholem w łóżku. Choroba ta może dotyczyć różnych osób i niektóre z nich potrafią całkiem dobrze się maskować, prowadząc względnie normalne życie. Jednak niektóre mechanizmy są takie same u niektórych.

Ciągła kombinacja

Bez względu na to, czy osoba uzależniona od alkoholu ma problemy finansowe i musi zdobyć gotówkę na kolejną butelkę, czy też jest osobą na świeczniku i musi szukać okazji do dyskretnego picia – alkoholik nieustannie kombinuje. Zwykle picie jest celem nadrzędnym – właśnie po tym można rozpoznać alkoholizm.

Konieczność ukrywania się powoduje, że uzależniony żyje w ciągłym napięciu i rozdrażnieniu, a kiedy nie może się napić, jest bardzo nerwowy. Oczywiście z czasem przestaje się kontrolować i prędzej czy później pojawia się na przykład kompletnie pijany na ważnym spotkaniu – znane są takie spektakularne upadki wielkich polityków czy osób ze świata show-biznesu.

Alkoholicy zwykle też żyją w nieustannych kłamstwach. Nawet jeśli są kompletnie pijani, zwykle kłamią w żywe oczy, przysięgając, że nic nie pili.

Przerwy w piciu

Nawet najbardziej uzależniony od alkoholu człowiek od czasu do czasu ma przerwy w alkoholu, czy to z powodu braku pieniędzy, możliwości picia czy dlatego, że organizm odmawia mu posłuszeństwa. Niektórzy piją nawet w ten sposób, że wpadają na przykład w wielotygodniowe ciągi, w czasie których alkoholizują się non stop, by potem, przez dłuższy bądź krótszy okres, nie pić w ogóle. W takich przypadkach jeszcze trudniej jest namówić ich na leczenie alkoholizmu, gdyż wydaje im się, że skoro przez dłuższy czas są trzeźwi, nie mają z tym problemu. W okresach trzeźwości może pojawić się pewien spokój, jednak gdy przerwa ta trwa zbyt długo, pojawia się nerwowość i napięcie, w oczekiwaniu na kolejny okres picia.
Oczywiście alkoholicy doświadczają też różnego rodzaju dolegliwości zdrowotnych, na przykład bólu trzustki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 − six =