Jak wybrać ośrodek odwykowy dla alkoholików?

Alkoholizm to trudna choroba, zarówno dla samego pacjenta, jak również dla jego najbliższych. Najczęściej jedynym słusznym wyborem jest to, aby uzależniony rozpoczął terapię w zamkniętym ośrodku odwykowym. Tylko wtedy będzie mógł przejść prawidłowo detoksykację, a to tak naprawdę pierwszy krok do sukcesu, wytrwale przestać pić. Jak wybrać dobry ośrodek odwykowy dla alkoholików?

Zamknięte leczenie alkoholizmu

Ośrodki odwykowe rozproszone są w całej Polsce. Można leczyć się zarówno korzystając z ubezpieczenia zdrowotnego, wtedy trzeba postarać się o skierowanie do takiego zamkniętego ośrodka, a następnie zadzwonić do niego i zapytać o dostępność miejsc. Można również zdecydować się na leczenie w prywatnym ośrodku, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest ono odpłatne. Warto wybrać najlepszy sposób, oczywiście adekwatny do możliwości finansowych. Osoby, które dysponują dużymi możliwościami finansowymi, mogą zdecydować się na odpłatne leczenie, bo zwykle tego typu ośrodki mają znacznie wyższy komfort w pokojach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że bez względu na to czy to ośrodek odpłatny czy nie, terapia i leczenie alkoholizmu to przede wszystkim prawdziwa praca nad sobą samym.

Kadra ośrodka

Najważniejszym czynnikiem podczas wyboru ośrodka odwykowego powinna być jego kadra, czyli pracownicy tacy jak terapeuci, lekarze psychiatrzy oraz psycholodzy. To właśnie te osoby pracują z uzależnionymi, prowadzą terapie grupowe oraz indywidualne. Powinni odznaczać się najwyższymi kompetencjami, nieustannie podnosić swoje kwalifikacje, poddawać się superwizji oraz pracować zgodnie z normami leczenia alkoholików. W ośrodku powinien być jasno dostępny program leczenia, oraz jasne zasady dla wszystkich, określające między innymi to, w jakich sytuacjach można zostać usuniętym z ośrodka. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że pracownicy muszą dbać, by osoba o niskiej motywacji, która na przykład oszukuje i w czasie pobytu w ośrodku pije, była jak najszybciej z niego usunięta. Wpływa ona bowiem negatywnie na motywację innych osób. A zatem jasne zasady, czytelny program leczenia oraz doskonała kadra, to najważniejsze aspekty podczas wyboru zamkniętego miejsca leczenia alkoholizmu.

Terapie „Tu i Teraz”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 2 =