Jak poradzić sobie z bezsilnością wobec alkoholu?

Alkoholizm to choroba, która dotyka nie tylko samego alkoholika, ale także jego bliskich. Mimo świadomości krzywdzenia bliskich osoba nadużywająca alkoholu nie jest często w stanie dopuścić do siebie myśli o narastającym problemie, a także powolnego upadania na samo dno. Bezsilność wobec alkoholu, z każdym sięgnięciem do kieliszka pogłębia się, jednak przymusowe podjęcie leczenia, może okazać się mimo wszystko nieskuteczne.

Co więc robić?

Alkoholik często nie ma świadomości rangi swojego problemu. Osoby z bliskiego otoczenia powinny więc nie tylko pokazać mu, jak wielki jest problem, oraz do czego może doprowadzić ciągłe sięganie do kieliszka. Należy okazać mu wsparcie, jednak w taki sposób, aby osoba nadużywająca alkoholu nie czuła poparcia w tym co robi.

Dlaczego tak ważna jest terapia i leczenie?

Terapia i leczenie jest kluczowym elementem pozbycia się nałogu. Nie tylko chodzi tutaj o terapie w formie spotkań pokazujących, jak wiele może stracić alkoholik, nie lecząc się i pogłębiając nałóg. Na terapii pomoc otrzyma nie tylko sama osoba zainteresowana, ale także rodzina alkoholika, która będzie miała możliwość skorzystania z przydatnych wskazówek, które sprawią, że będzie wiedzieć, jak postępować z alkoholikiem na co dzień.

Jakie wymówki słyszymy od alkoholika?

Bardzo często alkoholik nie przyznaje się do problemu. Nie chce go widzieć i w wielu przypadkach najzwyczajniej go umniejsza. Podejmuje próby abstynencji, które najczęściej kończą się porażką. Bez pomocy terapeuty może okazać się zupełnie niemożliwe pozbycie się tak trudnego nałogu, jakim jest alkoholizm.

Co okaże się skuteczne w walce z nałogiem?

Kiedy już nakłonimy alkoholika do podjęcia leczenia, to najlepiej sprawdzi się terapia indywidualna. Osoba nadużywająca alkoholu otrzyma bowiem taką pomoc, która okaże się skuteczna. Najważniejszym czynnikiem jest fakt, że na terapii prywatnej, indywidualnej, uwaga terapeuty będzie skierowana na samego alkoholika, a także jego rodzinę. Tylko w ten sposób osoba na samym dnie, ma szansę odbić się i rozpocząć nowe życie bez obecnego w nim alkoholu.

Więcej na temat bezsilności wobec alkoholu i terapii odwykowych można znaleźć na stronie https://www.alkoholizm.org.pl/przeszkody-na-drodze-do-podjecia-leczenia-alkoholizmu/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 11 =