Gdzie szukać pomocy dla alkoholika?

Osoba uzależniona od alkoholu nie poradzi sobie sama z nałogiem, nawet gdy będzie zdeterminowana oraz będzie miała wsparcie rodziny. Choroba ta jest bowiem bardzo poważna, z alkoholizmu nie da się wyjść całkowicie – całe życie trzeba uważać, by nie wpaść znów w szpony nałogu, więc podstawy przyszłego życia muszą być zbudowane bardzo solidnie. Często nie wiadomo, jak to osiągnąć, ponieważ brakuje wiedzy, dlatego z tego i z wielu innych powodów szalenie istotne jest, by poszukać fachowej pomocy. Gdzie?

Wizyty u psychoterapeuty

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z fachowej pomocy, udając się do gabinetu psychologa lub psychiatry, publicznie lub -częściej – prywatnie. Jest to dobre wyjście, zwłaszcza w przypadku osób mających silną wolę oraz w pierwszych etapach pogrążenia w nałogu. Rozmowy z terapeutą dają bardzo dużo, pomagają wytrwać w trzeźwości. W dodatku korzystać można z takiej pomocy nie tylko indywidualnie, ale też grupowo, a doświadczenia innych ludzi i kontakt z nimi mogą być jeszcze bardziej budujące.
Jednak w wielu przypadkach, na przykład osób silnie uzależnionych czy takich, które próbowały już tego rodzaju terapii, ale bez większych skutków, niezbędny będzie pobyt w specjalistycznym ośrodku.

Pomoc dla alkoholika w ośrodku

Zdecydować można się na skorzystanie z takich usług w publicznej placówce (oczywiście o ile posiada się ubezpieczenie) lub prywatnej. Wybór drugiej opcji wiąże się z poniesieniem kosztów, jednak należy mieć na względzie, że na cenę składają się indywidualne podejście i dogodne warunki. Sprawiają one, że szansa na wyjście z nałogu znacznie się zwiększa. Prywatny ośrodek leczenia alkoholizmu zapewnia wyższą jakość usług niż publiczne – niedofinansowane, przepełnione i mające ograniczoną liczbę personelu placówki publiczne. Co bardzo ważne, na miejsce w publicznych ośrodkach często trzeba długo czekać, a to nie jest sprzyja, gdy chory stale pogrąża się w nałogu. Im wcześniej podejmie się leczenie alkoholizmu, tym łatwiej będzie pokonać nałóg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

thirteen + 9 =