Czy skłonność do alkoholizmu jest dziedziczna?

Alkoholizm to bardzo poważna choroba, która niesie ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych oraz społecznych. Uzależnienie od alkoholu prowadzi do pogorszenia relacji z najbliższymi oraz sprawia, że alkoholik staje się osobą napiętnowaną w społeczeństwie. Mając świadomość tego, jak poważnym schorzeniem jest uzależnienie od alkoholu, warto zastanowić się nad przyczynami alkoholizmu oraz nad tym, czy skłonność do alkoholizmu jest dziedziczna.

Jakie są przyczyny alkoholizmu?

Alkoholizm to choroba, która spowodowana jest nadmiernym spożywaniem alkoholu. Należy mieć świadomość tego, że alkohol jest substancją psychoaktywną, co oznacza, że wpływa ona na nasz umysł, przyczyniając się do uzależnienia. Nadmierne używanie alkoholu spowodowane jest natomiast wieloma różnymi czynnikami.

Jedną z przyczyn spożywania alkoholu, szczególnie wśród młodych ludzi jest chęć poznania nowych osób i zyskania nowych przyjaciół. Wiele młodych osób uważa, że alkohol sprzyja nawiązywaniu nowych relacji, ponieważ daje poczucie redukowania stresu.

Do innych przyczyn nadmiernego używania alkoholu można zaliczyć bunt wobec panujących norm społecznych, brak umiejętności radzenia sobie ze stresem, zaburzony rozwój osobowości, oraz próby radzenia sobie z traumatycznymi przeżyciami poprzez spożywanie alkoholu.

Więcej informacji na temat przyczyn alkoholizmu można znaleźć na stronie https://alkoholizm.org.pl/dlaczego-alkohol-uzaleznia/

Czy można odziedziczyć skłonność do alkoholizmu?

Wiele osób zastanawia się, czy dziecko, które rodzi się w rodzinie z problemem alkoholowym, dziedziczy skłonność do popadania w uzależnienia. Okazuje się, że samo uzależnienie od alkoholu nie jest dziedziczne, jednak dziecko, które rodzi się w rodzinie dotkniętej takim problemem, może przejąć od któregoś z rodziców zestaw cech, które odpowiadają za skłonność do popadania w alkoholizm. Nie oznacza to jednak, że taka osoba automatycznie staje się uzależniona od alkoholu. Osoby, które urodziły się w rodzinie dotkniętej problemem alkoholowym, mogą być bardziej narażone na uzależniające działanie tej substancji, jednak sukcesywna praca nad swoim charakterem pozwala uchronić się przed chorobą alkoholową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

fifteen − thirteen =