Czy alkoholik jest w stanie sam sobie pomóc?

Uzależnienie od alkoholu jest poważną chorobą, każdego roku rujnującą życie milionom ludzi na świecie. Niezależnie od płci, posiadania rodziny, statusu społecznego czy majętności stopniowo zamienia ona życie osoby uzależnionej w piekło. I choć zaczyna się bardzo miło i stopniowo, to wyjście z alkoholizmu jest bardzo trudne, czego dowodzą miliony prób osób, którym się nie udało. Nasuwa się pytanie — czy alkoholik jest w stanie sam sobie pomóc?

Złudzenia

Bardzo często osobie uzależnionej wydaje się, że pije z wyboru. Akurat ma gorszy dzień, jest chory, odniósł sukces i należy go opić, pokłócił się z kimś, dostał premię w pracy, są urodziny, imieniny kolegi, rocznica ślubu rodziców, etc. Właściwie okazje do spożywania alkoholu się nie kończą. Jeśli ich brakuje, to w późniejszych etapach alkoholizmu charakter osoby uzależnionej staje się na tyle nieprzewidywalny i porywczy, że sama je prowokuje, np. kłócąc się z bliskimi, aby później mieć okazję odreagować pijąc alkohol (oczywiście dzieje się to podświadomie). W pewnym momencie przychodzi moment otrzeźwienia, kiedy alkoholik zaczyna zauważać, że może coś być nie tak, może jakieś zajście z rodziną, wypadek samochodowy pod wpływem alkoholu, utrata pracy, poważne problemy w związku. Im bardziej dotkliwie alkoholik odczuje konsekwencje swojego czynu, tym większa jest szansa na to, że uświadomi sobie, że jest uzależniony i musi zacząć działać. Próby początkowo często ograniczają się do udowadniania sobie, że nie jest uzależniony i może wytrzymać bez alkoholu jakiś, z góry zaplanowany, okres. Często zresztą udaje się wytrwać z powodzeniem, co odwleka skuteczną terapię.

Terapia alkoholowa

Najlepszym sposobem, w jaki alkoholik może sam sobie pomóc, jest uświadomienie sobie, że jest się uzależnionym. Następnie powinna towarzyszyć tej świadomości myśl, że potrzebuje się pomocy. Wtedy jest już naprawdę blisko do wyjścia z problemu — wystarczy znaleźć pomoc w zwalczeniu nałogu. Terapia alkoholowa jest najskuteczniejszym narzędziem pomagającym wyjść z uzależnienia. Dzięki pracy z doświadczonymi psychoterapeutami można okres pobytu w jednostce solidnie przepracować i wrócić jako wolny człowiek. Jednakże pierwszym, niezbędnym krokiem jest zaakceptowanie faktu, że jest się uzależnionym, z wszelkimi tego konsekwencjami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 + 1 =