Alkoholizm w pracy – współczesny problem

Alkoholizm jest obecnie jednym z największych problemów społecznych. Osoby uzależnione zaniedbują swoje obowiązki oraz bywają nieprzewidywalne.

Skutki uzależnienia w karierze zawodowej

Skutki alkoholizmu odbijają się również na rodzinie oraz reszcie bliskich osób. Warto zauważyć, że alkoholizm występuje we wszystkich zawodach. W każdej branży występują osoby u których można stwierdzić uzależnienie od alkoholu. Częstym problemem jest zbyt późne podjęcie leczenia przez osobę uzależnioną. Terapia jest podejmowana zazwyczaj, dopiero gdy stała się coś poważnego. Wykonywanie codziennych obowiązków oraz zadań w pracy jest niezwykle utrudnione w przypadku osoby uzależnionego. Alkoholizm w pracy jest częstą przyczyną zwolnień. Alkoholicy systematycznie opuszczają pracę oraz obniżają wydajność firmy. Sprawność fizyczna i umysłowa stoi na nieporównywalnie niższym poziomie niż u osoby zdrowej, dlatego osoby uzależnione mają często problem z właściwą oceną sytuacji. Jedyną szansą dla takiej osoby jest odbycie terapii w ośrodku leczenia uzależnień. Oczywiście leczenie jest bezpłatne, jednak długi czas oczekiwania sprawia, że coraz większa liczba osób decyduje się na ośrodki prywatne.

Alkoholizm w pracy

Terapia w ośrodku prywatnym kosztuje od czterech do sześciu tysięcy złotych za jeden miesiąc. Są to wysokie koszty, ale warto pamiętać, że wyposażenie takich placówek jest również bardzo dobre. Mamy także do czynienia z bardziej indywidualnym podejściem, co przekłada się na skuteczność terapii. Do ośrodków państwowych wysyłane są osoby na przymusowe leczenie przez sąd, dlatego terminy oczekiwania są tak długie. W leczeniu alkoholizmu przydatna jest także farmakoterapia. Jest ona kluczowa w przypadku leczenia zespołu abstynencyjnego oraz delirium. Osobie chorej podawane są leki nawadniające, witaminy B1 oraz benzodiazepiny. Zwłaszcza te ostatnie powodują, że majaczenie nie występuje oraz działają przeciwdrgawkowo i nasennie. Wykazują również silne działanie przeciwlękowe, dlatego są doskonałym lekiem dla osoby uzależnionej od alkoholu. Należy jednak pamiętać, żeby nie stosować ich dłużej niż 10 dni, ponieważ są silnie uzależniające. Ich systematyczne stosowanie może doprowadzić do problemów psychicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 + eighteen =