Alkoholizm – jak zacząć walkę?

Uzależnienie od alkoholu to problem wielu Polaków. Tradycja załatwiania interesów przy pomocy alkoholu, sięganie po kieliszek w celu odprężenia po ciężkim dniu pracy, są głównym powodem wpadania w alkoholizm. Nadmiar używania alkoholu nie tylko wyniszcza organizm, ale wyrządza krzywdę osobom bliskim i przyczynia się do rozpadu rodzin.

Pierwszy krok – świadoma decyzja

Podstawą wyjścia z nałogu jest podjęcie decyzji o leczeniu. Niestety dzieje się tak zazwyczaj po przeżyciu kryzysu, który uzmysławia, że konsekwencje nałogu są ogromne. Rodzina i najbliżsi przyjaciele mogą wspomóc działania w kierunku leczenia, ale ostateczny decyzja o terapii musi być podjęta przez chorego.

Leczenie alkoholizmu – metody

Podstawą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia, by uświadomić pacjentowi jego problem z alkoholem oraz pomóc zaplanować zmiany i umocnić go w chęci zrealizowania celu. Leczenie alkoholizmu może się odbywać:

  1. w poradni leczenia odwykowego – zajęcia prowadzone są 2-3 razy w tygodniu przez okres około pół roku. Opieką objęci są również członkowie rodziny osoby uzależnionej.
  2. na oddziale leczenia dziennego (ambulatoryjne) – posiedzenia są przeprowadzane 5 razy w tygodniu przez dwa miesiące. Istnieją też oddziały opieki całodobowej, gdzie znajdą pomoc osoby, które mieszkają zbyt daleko lub mają utrudnione warunki rodzinne (gdy w rodzinie jest więcej osób uzależnionych).
  3. zamknięte (na oddziale leczenia zespołu abstynencyjnego) – przyjmowani są pacjenci w sytuacjach zagrożenia życia. Pobyt na oddziale trwa około 10 dni.

Ośrodek leczenia uzależnień

Bardzo dobrym rozwiązaniem na wyjście z tej choroby jest terapia w prywatnym ośrodku leczenia alkoholizmu. Dzięki całkowitemu pozbawieniu możliwości dostępu do alkoholu i zminimalizowaniu bodźców prowokujących do sięgnięcia po kieliszek oraz psychoterapii i pomocy w organizowaniu życia na nowo, pacjent ma wizję nowego celu i szansę na jego osiągnięcie. Ośrodek taki gwarantuje pełną anonimowość oraz skuteczność przeprowadzanych metod, co zapewnia całkowity powrót pacjenta do zdrowia.

Walka z alkoholizmem jest długa i wyczerpująca. Możliwa do przebycia tylko przy pomocy rodziny i przyjaciół. Warto jednak podjąć to wyzwanie, by odzyskać radość i komfort życia na nowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 5 =