Alkoholizm – jak rozpocząć walkę?

Alkoholizm jest to przede wszystkim choroba, która polega na tym, że osoba zaczyna mieć problemy z piciem alkoholu. W Polsce na tą chorobę cierpi ponad trzy miliony osób, aczkolwiek leczy się tylko około milion uzależnionych. Osoba uzależniona czuje ogromny przymus psychiczny do picia. W większości przypadków nie potrafi sobie ona poradzić samodzielnie.

Uzależnienie od alkoholu

Jeśli osoba uzależniona od alkoholu spożywa naprawdę ogromne ilości alkoholu, mogą się u niej pojawić nieprzyjemne skutki uboczne. Warto o tym pamiętać. Wyróżnić można między innymi: marskość wątroby, zapalenie żołądka, wyniszczenie organizmu, niedożywienie, wszelkie zaburzenia psychiczne. Osoba chora powinna zdawać sobie sprawę z tego, jakie są konsekwencję picia. Nadmierne spożywanie alkoholu może doprowadzić również do śmierci. Przede wszystkim chory musi zauważyć objawy, jakie u niego występują. Do objawów alkoholizmu zalicza się między innymi: natrętną potrzebę spożywania alkoholu, objawy abstynencyjne, upośledzoną zdolność kontrolowania picia alkoholu lub gniew i złość.

Leczenie alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych sytuacji. Osoba chora przede wszystkim musi sama chcieć podjąć leczenie. Taka osoba ma kilka opcji. Może na przykład skorzystać z pomocy: Klubu Abstynenta, Samopomocowych grup Wspólnoty Anonimowych Alkoholików oraz Profesjonalnych Ośrodków Terapii Uzależnień i Współuzależnienia. Trzeba pamiętać jednak o tym, że Wspólnota AA nie oferuje leczenia i lekarskiej pomocy. Osoba uzależniona powinna bowiem zgłosić się do Ośrodka Terapii Uzależnień. Miejsce to przede wszystkim oferuje profesjonalną psychoterapię uzależnienia, prowadzoną przez specjalistów, którzy posiadają certyfikaty nadane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Proces zdrowienia z choroby alkoholowej jest niesamowicie skomplikowany. Jest on głównie uzależniony od chęci osoby uzależnionej, aczkolwiek trzeba pamiętać o tym, że każda osoba ma szanse prowadzić normalne życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + nineteen =